970x90 -->
22 Ekim 2016 Cumartesi

Çocuklara hangi yaşta hangi oyuncak alınmalı?

Çocuklara hangi yaşta hangi oyuncak alınmalı?

02 Kasım 2012 Cuma 14:34
Bu haber 2377 kez okundu
Çocuklara hangi yaşta hangi oyuncak alınmalı?
   Çocuk gelişiminde önemli rol oynayan oyun ve oyuncaklarla ilgili anne babaların dikkat etmesi gereken pek çok yan var. 
“Çocuğunuz için seçtiğiniz oyuncağın onun gelişim yaşına uygun olması önemlidir. Çünkü çocuğa yaş ve beceri düzeyinin altında alınmış bir oyuncak zevk vermeyecek ve ilgi alanında çok kısa bir süre kalacaktır” diyen Oyun Terapisti, Çocuk ve Ergen Psikoloğu Sevilay Kahveci, çok sayıda oyuncak yerine çocuğu uzun süre mutlu edebilecek oyuncaklar almanın daha iyi olduğunu belirtiyor. Yaş ve beceri düzeyinin üstünde alınmış bir oyuncağın çocukta başarısızlık duygusu yaratacağını, bunun da tehlikeli bir durum olduğunu söyleyen Kahveci aylara ve yaşa göre oyuncak seçimi konusunda şu bilgileri veriyor…

1 – 4 ay
Yeni doğan bebeklerin oyuncağı bedenleridir. Ellerini kollarını sallayarak, ellerini ayaklarını ağızlarına getirerek eğlenirler. Doğumdan sonraki günlerde ise zamanla bebekler ses, ışık gibi ani değişimlerden hoşlanırlar. İlk dört ay bebekler ses, şekil ve renklere karşı duyarlıdır. 

Bu dönemde görsel ve işitsel duyulara yönelen hareketli oyuncaklar çocukların dikkatini çeker ve neşelendirir. Çocuklar yeni ve ilginç olan her şeye bakmak, dokunmak, seyretmek isterler. Böylelikle öğrenirler. Yatağının üzerine asılabilen, sallanınca ses çıkaran, canlı renkleri olan eşyalar ve rahatça tutulabilen çıngırak bu dönemin vazgeçilmez oyuncaklarıdır. Bu aylarda yine müzik kutuları, renkli halkalar, kumaştan ve plastikten kucaklanacak bebekler tercih edilebilir.

4 – 8 ay
Bebeklerin 4. aydan sonra kasları gelişmeye başladığından, özellikle elle tutabileceği, renkli ses çıkaran oyuncaklar işlevsel olacaktır. Çocuğun görüş alanı içine koyabileceğiniz değişik renkli, şekilli, ses çıkaran, ufak tefek oyuncaklar; emip çiğneyebileceği oyuncaklar; basit bir dokunma, basma, sıkma hareketleri ile ses çıkaran hareket eden oyuncaklar bu dönem için idealdir. Çeşitli renk ve dizaynlardaki diş kaşıma halkaları da listenize eklemeniz gereken oyuncaklardan.

8 – 12 ay
Bebekler 7. aydan itibaren oturmaya başlarlar. Uzanabildikleri her şeyi yakalamak, yakaladığı her şeyi de ağzına götürmek tipik alışkanlığıdır. Bir ellerinden diğerine geçirebildikleri ve kolayca kavrayabildikleri renkli halkalardan çok hoşlanırlar. Hırpalasalar da bozulmak yumuşak oyuncaklar da bu dönem için idealdir. 

Tutunarak ayağa kalkabileceğinden, eline geçen her şeyin yere düşüşünü izlemek, bir şeyler fırlatmak çok hoşuna gider. Çevre içinde bir değişikliği kendi kontrolünde başarıyor olmak onlara çok keyif verir. Bu nedenle zıplayan oyuncaklar, ya da yere düşünce ses çıkaran oyuncaklar, cep telefonlarınızı ya da küçük kaşıkları yere düşmekten koruyabilir.
Bu yaşlarda çocuklar her şeyi dokunarak, tadarak, koklayarak tanımaya çalışırlar. Bir şeyleri birbirlerine vurarak ses çıkarmak, yere atma, üst üste koymaya çalışma gibi faaliyetleri yapabilecekleri oyuncak hem nesneleri tanımalarını hem özelliklerini çözmelerini hem de kavram geliştirmeye başlamalarını sağlar. İpinden çekince hareket eden tekerlekli oyuncaklar, birbiri içine geçen kaplar, banyo için yüzen oyuncaklar, toplar, basit bebekler, saklambaç evleri, içine girebilecek büyük kutular bu dönemin ideal oyuncaklarıdır.


12 –18 ay
Bu aylarda yaptığı hareketlere tepki veren oyuncaklar bebeğinizin aklını başından alacaktır. Böylelikle yeni motor becerileri kazanacaktır. Çocuğunuz artık yürümekte, odalar arsında mekik dokumaktadır. Bu nedenle itilen, çekilen, aynı zamanda ses çıkaran oyuncaklar onun için çok cazip olabilir. Üzerindeki deliklerin içine topları ya da figürleri itmeye çalıştıkları çekiçli setler, trampet, davul gibi basit çalınabilir müzik aletleri, atıp fırlatmaya uygun olan tahta, lastik, metal, kumaş vb. malzemelerden yapılmış dayanıklı oyuncaklar uzun süre dikkatini çekebilir. Banyo zamanı için plastik ördekleri ve oyuncak gemileri sepetinize atmayı unutmayın. 

Çocuğunuz suyun kaldırma kuvvetiyle daha bu yaşlarda tanışabilir. 4–5 parçalı puzzle'lar da zihinsel gelişimine katkıda bulunacaktır. Geceleri uyku zamanlarını basit öykü kasetleri ile kolaylaştırabilirsiniz. Yırtılmaz, büyük resimli basit kitaplar da, hem çocuğunuza yeni birçok şey öğretecek hem de sizin okumalarınız dil gelişimine katkıda bulunacaktır.

18 – 24 ay
Çocuklar 18. aydan sonra adeta bir bilim insanı gibi yaşamaya başlarlar. Keşifler yapmak, yeni şeyler icat etmek en önemli yetenekleridir. Bu dönemlerde farklı boyutlardaki kutulardan, bloklardan bir şeyler icat etmek çok hoşlarına gider. Çocuğunuz bu aylarında farklı pek çok şeyle oynamaya başlar. İlgisini çeken oyuncaklar arasında mutfak eşyaları, farklı büyüklükteki plastik parçalar, saçları ve elbiseleri olan bebekler ve arabalar yer alır. İki yaşlarına yaklaştıkça çocuğunuz miş gibi oyunlar oynamaya başlar ki, bu oyunlar sosyal hayata giriş için yoğun bir hazırlık dönemi demektir. 

Bazı hareketleri ile anne ve babası gibi davranabilir, bir tahta parçasını arabaymış gibi hareket ettirebilir. Bu dönemde minyatür marangoz oyuncakları (tahta çekiç ve çiviler), minyatür evler, çocuklar için hazırlanmış bez evler, çocuğunuzun oyununa hareket ve yaratıcılık katacak önemli oyuncaklardır. Parmak kuklaları, küçük oyuncak hayvan figürleri, tekrar eden sözlerden oluşmuş ritmik müzik kasetleri ve plakları, su havuzu ve oyuncakları, bebekler, basit bol resimli hikaye kitapları çocuğunuz için alabileceğiniz ideal oyuncaklardır.
2 yaş
Bu dönemde çocuklar, hayal gücüne dayanan oyunlardan hoşlanır. Oyuncakları ile konuşur, onlara kızıp bağırabilir. Bedensel olarak gelişmiş olduğundan rahatlıkla takla atar, topa tekme atar, çok aktif olduğundan yeni oyunlar yaratır ve bu oyunları uygular. Evcilik, bakkalcılık, postacılık ve doktorculuk oyunlarında çeşitli kıyafetlere girip, canlandırmayı sever. Bu dönemde çocuğun oyun malzemeleri; sorun çözmeyi, yaratıcılığı ve duygularının arıtılmasını, yansıtılmasını destekleyici oyun hamuru, kil ve inşa blokları gibi “yapılandırılmamış” oyun araçlarından oluşabilir. İki yaşındaki çocuklar genellikle tek bir oyuncağı isteyip, bu tek oyuncağa bağlılık gösterebilirler. Bu yaşlarda yumuşak hayvanlar, bez bebekler, tren ve arabalar ilgisini çeker. Bu dönemde çocuklarınız bebekler, bebek arabaları, oyuncak telefonlar gibi oyuncaklar sayesinde hem sosyalleşir hem de dil becerilerini arttırır, daha açık konuşmaya başlarlar.

Bisiklet, pedallı araba, büyük tekerlekli kamyonlar, arabalar, trenler, çekiçle çakılan tahta çiviler, büyük tüylü oyuncaklar, kuvvetli ses çıkaran oyuncaklar, büyük tahta inşa blokları, 4–6 parçalı puzzle, oyuncak mutfak donanımı, yıkama ve ütülemeyi taklit eden oyuncaklar, oyuncak telefon, büyük oyuncak ev, kazıcı, taşıyıcı oyuncaklar, içinden geçilen tünel, basit zekâ küpü oyunları çocuğunuz için alabileceğiniz en uygun oyuncaklar. Su, kum, kil gibi doğal oyun malzemeleri de çocuğun dokunma duygusunun gelişimine, deneyim ve keşif olanaklarının sağlanmasına, utangaç çocuğun uyarılmasına, saldırgan çocuğun sakinleşmesine ve çocuğun dikkatini bir konu üzerinde toplamasına yardımcı olduğundan tercih edilebilir.

3 yaş
Bu yaşlarda çocuğunuzun oynadığı oyunlar daha anlamlı hale gelir. Artık bir yapbozu tamamlamak ya da blokları kendi başına üst üste koyabilmek için yeterli motor gelişimine erişmiştir. Çalan telefonlar ya da konuşan oyuncaklar gibi gerçek hayattan sesler çıkaran daha teknik oyuncaklar hoşuna gidecektir. Siz bunun için yönlendirmeseniz de cinsiyete dayalı oyunlar artacaktır. Kız çocuklar bebeklere, erkek çocuklarda arabalara daha fazla ilgi duyabilir. Ancak hem kız hem de erkek çocuklar hala çok aktiftir ve itmeli çekmeli oyuncaklar hala çok hoşlarına gider. Artık sürebileceği oyuncakları almanın da zamanı geldi. Üzerine binebileceği atlar, akülü arabalar için gayet uygun bir yaş.

Çocukların sosyal hayatı gördükleri ve miş gibi oyunların yapılandırılmış hale geldiği yaşlar bu dönemdir. Çocuğunuz oyun sırasında anne-baba olur, bebeklerini besler, hasta olur doktora giderler. Bu nedenle çocuklara bu dönemde hayatı canlandırabilecekleri oyuncaklar alınmalıdır. Minik oda takımları, kuklalar, günlük yaşantıda yetişkinlerin kullandığı her türlü ev malzemelerinin oyuncak hali, balık – olta oyunları, basit eşleştirme oyunları, 6–8 parçalı puzzle'lar, resim kağıdı ve boya kalemleri, oyun hamurları, parmak boyası, büyük boy legolar, bol resimli hikaye kitapları çocuğunuz için en uygun oyuncaklar.

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

  GAZETE MANŞETLERİ

  HAVA DURUMU

  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

  ANKET Sonuçlar Tümü

  ?Hangi Ülkenin Aracını Kullanıyorsunuz?

  NAMAZ VAKİTLERİ

  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

  EN ÇOK OKUNANLAR

  BUGÜN

  BU HAFTA

  BU AY

  EN ÇOK YORUMLANANLAR

  BUGÜN

  BU HAFTA

  BU AY

  SPOR TOTO SÜPER LİG

  Tür seçiniz:

  e-gazete

  SENDE YAZ

  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  ARŞİV